مقالات

مراحل ثبت و اقدامات قانونی طلاق توافقی

ثبت دادخواست طلاق توافقی توسط خدمات الکترونیک قضایی :

 

در مورخه 5/9/97  مدیران دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مجاز به ثبت دادخواست طلاق توافقی بدون ارائه گواهی مراکز غربالگری ویا مشاور خانواده که در اصطلاح  به آن گواهی عدم انصراف از طلاق گفته می شود نیستند.

 

مراحل طلاق توافقی :

 

  • باید ابتدااطلاعات خودرا در سامانه ثبت نماییدودروقت تعیین شده به مراکز غربالگری یا مرکزمشاوره خانواده مراجعه نماییدبعد ازغربالگیری دادخواست خود را همراه با گواهی به دادگاه ارائه دهید .
  • بعداز انجام مشاوره های لازم جلسات کشاوره  حدودا 5جلسه  است که بسته به ازدحام وخلوتی مشاوره ها دوره زمانی بین حداقل 2 ماه تا3ماه متغییر خواهدبود.

تذکر : جلسات  اجباری مشاوره تحت هیچ شرایطی کمتر از 2 ماه نخواهدبود پس در صورتی که تمایلی به حضور در جلسات مشاوره اجباری وصرف زمان حداقل 2 ماه رانداریدبا وکلای متخصص در امور خانواده ما تماس بگیرید

 

مدارک موردنیاز برای ثبت دادخواست  طلاق توافقی:

 

-اصل عقدنامه یا رونوشت آن

-شناسنامه زوجین و ترجیحا کپی کارت ملی ایشان

-پرداخت هزینه دادرسی و امضا الکترونیک زن و شوهر یا وکلای آنها

 

وقت رسیدگی دادگاه :

معمولا وقت دادگاه برای طلاق توافقی نزدیک می باشد و قاضی شعبه تمایل دارد با زوجین شخصا صحبت کند برخی از شعب نیزانجام مشاوره در واحد مشاوره دادگاه که این مشاوره جدا از مشاوره های مراکز مشاوره می باشدموکول به بعداز جلسه رسیدگی می کنند.

صدور رای گواهی عدم امکان سازش :

مرسوم است که زوجین کتبا حق اعتراض خود و یا حتی حق فرجام خواهی خود را ساقط می کنند

ثبت طلاق بدون حضور زوجین :

 

بعد از اخذ رای باید طلاق ثبت وبرای مراجعه به یکی از دفاتر رسمی طلاق  اقدام شود که در این مرحله نیز هرکدام از ایشان می توانند وکیل اختیار کنند وخودشان حضور نیابند.

  • برای ثبت طلاق حضور زوجین یا وکلای ایشان الزامی است و زوجه می بایستی آزمایش عدم بارداری از یکی از آزمایشگاه هااخذ کندو به دفترخانه تحویل دهد
  • اگرزوجه دوشیزه (باکره)باشد رویه این است که باید جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی گردد.
  • بعداز امضای دفاتر مربوط به طلاق و اجرای صیغه طلاق اصل عقدنامه تحویل سردفتر داده میشود و ایشان با امضا ومهر شناسنامه در همان روز یا چندروز بعد طلاق نامه تحویل زوجین می دهد.

 

تذکر :  باردار بودن مانع ثبت طلاق نیست .

 

از مراحل مهم  طلاق توافقی :

ثبت توافقات زوجین درمورد مهریه و نفقه و حضانت و جهیزیه و اجرالمثل است رویه به این صورت است که وکیل قبل از ثبت دادخواست وبا مراجعه زوجین توافقات آنهارا  صورتجلسه می کند و توافقنامه طلاق توافقی در رای دادگاه انعکاس پیدامی کند همچنین در دادگاه نزد مشاور نیز توافقات طرفین صورتمجلس میشود.

 

به اطلاعتان میرسانیم که تمامی مراحل بصورت کامل از جلسات مشاوره تا اخذ سند طلاق توافقی توسط وکلای ما بدون نیاز به حضور زوجین انجام میشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چطور می تونیم به شما کمک کنیم؟

برای حل مشکلات حقوقی خودتان به ما اعتماد کنید و با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات